LoL 2017 Dünya Şampiyonası'na Doğru

Burak Durak

2017-09-04T12:21:00+03:00

7 dakika


League of Legends'ta liglerin tamamlanması ve şampiyonların belli olması ile artık Dünya Şampiyonası heyecanı başladı. İki koltuk hariç Dünya Şampiyonası katılımcıları da belli oldu. Bu içeriğimizde size bu senenin Dünya Şampiyonası formatından ve katılacak takımlardan bahsedeceğiz. 

Bu yıl şampiyonanın sisteminde büyük değişiklikler var. Öncelikle artık Wildcard turnuvaları tarihe karıştı. Beş büyük bölgede olduğu gibi, bunların ardından gelen 8 bölgenin de şampiyonları doğrudan Dünya Şampiyonasında yer bulacaklar ve böylece 24 takımlık bir Dünya Şampiyonası izleyeceğiz. Ancak bu yer bulma, doğrudan gruplara katılma şeklinde olmayacak. Dünya Şampiyonasında bu yıl ilk kez Ön Eleme aşaması izleyeceğiz. Son Dünya Şampiyonu, Güney Kore'den olduğu için, LCK takımları bu ön eleme aşamasından muaf olacak ve LCK'den gelen 3 takım da doğrudan grup aşamasına katılacak. LCK haricinde kalan 4 büyük bölgenin (LPL, LMS, EU, NA) ise ilk iki sıradan gelen takımları doğrudan grup aşamasına katılırken, üçüncü sıradan gelen takımları ise ön eleme oynayacaklar. Peki bunların hangi sıradan geldiği nasıl belli oluyor? Beş büyük bölgenin hepsinde geçerli olan kurallara göre, Yaz Mevsimi şampiyonu birinci sıra olarak Dünya Şampiyonasına katılırken, Şampiyona puanlarına göre en yüksek puanı alan takım ikinci sırayı alıyor. Daha sonrasında oynanan Bölgesel Elemeler sonucunda kazanan takım ise üçüncü sıradan Dünya Şampiyonasına katılma hakkı elde ediyor. Sonraki sekiz bölgenin katılımcıları ise ön eleme aşamasından başlayacaklar. Ancak burada bir eksik var. Dikkat ederseniz, 5 büyük bölgeden üçer takım ve 8 bölgeden birer takım 23 takım oldu. O zaman 24. Takım nerede? Bu yılki MSI (Sezon arası turnuva), mutlaka bir eski adıyla Wildcard takımının ilk 6'ya gireceği şekilde yapılmıştı. Ve MSI'da ilk 6'ya giren bölgeye ekstra bir koltuk verilip direkt grup aşmasından başlayacaktı. Bunu elde eden de GPL(Güneydoğu Asya) bölgesi olduğu için onların birinci sırası direkt grup aşamasından katılıyor Dünya Şampiyonasına. Şimdi öncelikle katılacak takımlardan bahsedip sonra da formatı açıklayalım. Bu takımları daha sonra detaylı inceleyeceğiz. 

LCK (Güney Kore)

 1. Sıra: Longzhu Gaming
 2. Sıra: SK telecom T1
 3. Sıra: Samsung Galaxy


LPL (Çin)

 1. Sıra: EDward Gaming
 2. Sıra: Royal Never Give Up
 3. Sıra: Team WE


LMS (Tayvan)

 1. Sıra: Flash Wolves
 2. Sıra: ahq e-Sports
 3. Sıra: HK Attitude


NA LCS (Kuzey Amerika)

 1. Sıra: Team SoloMid
 2. Sıra: Immortals
 3. Sıra: Henüz Belli Değil


EU LCS (Avrupa)

 1. Sıra: G2 Esports
 2. Sıra: Misfits
 3. Sıra: Henüz Belli Değil


GPL (Güneydoğu Asya)

 1. Sıra: GIGABYTE Marines
 2. Sıra: Young Generation


TCL (Türkiye)

       1907 Fenerbahçe


CBLoL (Brezilya)

    Team oNe eSports


LJL (Japonya)

    Rampage


OPL (Okyanusya)

    LG Dire Wolves


LCL (Rusya)

    Gambit.CIS


CLS (Latin Amerika Güney)

    Kaos Latin Gamers


LLN (Latin Amerika Kuzey)

    Lyon Gaming


Şimdi sıra geldi formatı açıklamaya. Grup aşaması ve sonrasının formatında bir değişiklik olmadığından ondan bahsetmeyeceğiz. Şu an hali hazırda gruplardan başlayan 12 takım ve ön elemelerden gelecek 4 takım ile 4x4 olmak üzere gruplar oluşacak. Peki ön elemeler nasıl olacak? 

LoL 2017 Dünya Şampiyonası'na Doğru

Ön eleme aşaması görselde görüldüğü gibi iki raunttan oluşacak. Ön eleme oynayacak 12 takım birinci rauntta 4'erden 3 torbaya ayrılacak ve her torbadan birer takım olmak üzere üçerli dört grup oluşturulacak. Birinci Torbada dört büyük bölgenin üçüncü sıra takımları yer alacak: LPL'den Team WE, LMS'ten HK Attitude  ve EU-NA LCS'lerde bölgesel elemelerden gelecek takımlar yer alacak. İkinci Torbada eski Wildcard ülkeleri arasında daha başarılı olan Türkiye (1907 Fenerbahçe), Rusya (Gambit.CIS),  Güneydoğu Asya (Young Generation) ve Brezilya (Team oNe eSports) bögelerinin katılımcıları bulunacak. Geri kalan bölgeler olan Japonya (Rampage), Okyanusya (LG Dire Wolves), Latin Amerika Kuzey (Lyon Gaming) ve Latin Amerika Güney (Kaos Latin Gamers) ise üçüncü torbada yer alacak. Her torbadan birer takım almak üzere dört grup oluşturulacak. Bu gruplarda ilk ikiye giren takımlar kendi içinde birer Bo5 oynayacak ve kazananlar grup aşamasına gidecek. Yani 1907 Fenerbahçe ekibimizin grup aşamasında yer alması için bir tane EU, NA, LMS ya da LPL takımını saf dışı bırakması gerekiyor. Bu noktada EU ve NA'in bölgesel elemelerinden de bahsedelim. 

Avrupa LCS:

 Round 1Round 2Round 3
           
  
Fnatic              
  
  
Unicorns of Love
  
  
H2k Gaming
  
Splyce


Kuzey Amerika LCS:

 Round 1Round 2Round 3
           
  
Cloud9
  
  
Counter Logic Gaming
  
  
Team Dignitas
  
FlyQuest eSports

Bu tablolardaki gibi kazanan ilerler şeklinde yapılacak bölgesel elemeler. En yüksek puana sahip Fnatic ve Cloud9 takımları direkt finalden başlayacaklar ve o finali kazanan ekip kendine 3. sıra biletini alacak.


Kendi adıma Fenerbahçe'nin en büyük şansının LMS veya NA takımı çekmek olduğunu düşünüyorum. LPL'den gelen takım WE olduğu için onlarla eşleşmemiz felaket olur. Avrupa'dan büyük olasılıkla Fnatic geleceği düşünülürse o durumda da şansımız düşük. Amerika'dan kendi adıma CLG geleceğini tahmin ediyorum. Tayvan'dan ise zaten HKA katıldı. En büyük şansımızın bunlarla eşleşmek olduğunu tahmin ediyorum. Umarız işler yolunda gider ve ekibimizi grup aşamasında izleyebiliriz.


Etiketler: LoL 2017 LoL Dünya Şampiyonası


Çok Tıklanan İçerikler


Space Soldiers Amerika Yolcusu!

Space Soldiers Amerika Yolcusu!

2017-09-21T12:30:00+03:00 2 dakika
PUBG Yeni Kutularıyla Karşınızda!

PUBG Yeni Kutularıyla Karşınızda!

2018-02-22T22:02:00+03:00 3 dakika
LoL 2016 DŞ: SKT-ROX Yarı Final Karşılaşması

LoL 2016 DŞ: SKT-ROX Yarı Final Karşılaşması

2016-10-22T19:40:00+03:00 3 dakika